Historia szkoły w Sadlnie
Z kart przeszłości.
Społeczeństwo Sadlna i okolic było zawsze ofiarne dla oświaty.
Już przed wojną zbudowano szkołę, którą w czasie okupacji gospodarze niemieccy rozebrali, a na dawnym placu Niemcy pobudowali drewniany barak, w którym były dwie duże sale. Służył on w czasie okupacji jako budynek administracyjny dla robotników kopiących rowy pancerne, ludzie ci byli przywiezieni z Łodzi. Na boisku obecnej szkoły stała kuchnia polowa gdzie wydawano porcje żywnościowe.
Po wyzwoleniu, w Sadlnie nie było budynku szkolnego. Dzieci naukę zaczęły właśnie w tym drewnianym baraku o dwóch izbach lekcyjnych ogrzewanych piecem ,,Kurierkiem”. Klasy były łączone np. trzecia z czwartą. Ponieważ sal lekcyjnych było za mało, klasy stworzono w starej remizie, która nadal stoi za siatką boiska szkolnego. Sale lekcyjne były też u gospodarzy.
Niżej przedstawione są zdjęcia budynków, w których odbywały się lekcje.
W wyżej wymienionych budynkach do jednej klasy uczęszczały dzieci różnych roczników. Był to okres powojenny i czasem w okresie trzech lat uczeń kończył szkołę podstawową.
Na zdjęciu poniżej widzimy uczniów jednej klasy w różnym wieku. Jest to zdjęcie z 1948 r. udostępnione przez p. Mirosława Waszaka z Sadlna.
Na Tysiąclecie Państwa Polskiego rząd ogłosił hasło ,,Tysiąc szkół na 1000-lecie”. Wydział Oświaty w Radziejowie udostępnił projekt budynku szkolnego. A i społeczeństwo włączyło się do akcji budowania szkoły. Nauczyciele i członkowie Komitetu Rodzicielskiego w Sadlnie w wolnym czasie chodzili po domach i zbierali pieniądze na budowę szkoły – bo część inwestycji musiało pokryć społeczeństwo. Szkoła więc powstała z ofiarowanych składek ludności gromady Sadlno i całego powiatu radziejowskiego.
Została zbudowana w ciągu pięciu miesięcy, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się 9 kwietnia 1960 r.
Uroczystość otwarcia odbyła się 4 września 1960 r. i miała podniosły charakter. Wzięły w niej udział liczne rzesze ludności, władze wojewódzkie, powiatowe i gromadzkie. Kierownikiem Szkoły został Lucjan Albrecht.
Sześć lat później 12 czerwca 1966 r. nadano Szkole imię Mikołaja Kopernika i wmurowano tablicę pamiątkową.
A oto grono pedagogiczne w roku szkolnym 1966/67:
- Promis Edward
- Promis Jadwiga
- Zrobczyńska Bogumiła
- Albrecht Cecylia
- Pietrzak Maria
- Krzymiński Wacław
- Kostański Stanisław
- Kostańska Maria
- Mila Jan
- Pietrzak Janina
- Mila Bogdan
- Bort Agnieszka
tekst przygotowała: mgr Emilia Promis